Porządki w domu

Lubimy porządek, ale samo sprzątanie już niekoniecznie. Można jednak takie domowe sprzątanie znacznie sobie ułatwić i sprawić, żeby zajmowało mniej czasu. A ten pozostały czas możemy zagospodarować w zupełnie inny sposób.

Organizacja pracy podczas sprzątania

Miało być o porządkach, a jest o tym jak zorganizować sobie pracę — nie bez powodu. To, w jaki sposób zorganizujemy swój dom, jak wyglądają miejsca do przechowywania, ile ich jest i jakich używamy akcesoriów, może znacznie utrudnić sprzątanie lub bardzo je ułatwić. Jeżeli każda rzecz w domu ma swoje stałe miejsce, a przedmioty nie są wrzucane do szuflad czy szafek przypadkowo. Jeżeli rzeczy przechowywane są w odpowiednich do tego pojemnikach, to doprowadzenie pomieszczenia do porządku pójdzie dużo szybciej.

Organizujemy sobie sprzątanie w domu

Regularność sprzątania

Regularność jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach, przydaje się też przy sprzątaniu. Każdy z nas na pewno zauważył, że nie warto na dłużej zostawiać nieumytych naczyń, brudnych blatów bądź porozrzucanych rzeczy. Jeżeli codziennie będziemy coś do tego bałaganu dokładać, to szybko doprowadzimy mieszkanie do takiego stanu, z którego długo będziemy musieli je wyprowadzać.

Jeśli na myśl o połowie soboty spędzonej na sprzątaniu włos jeży Ci się na głowie, to mamy dobrą wiadomość. To nie jest jedyny sposób na uporządkowane mieszkanie. Wiele osób wybiera sprzątanie partiami po 15-20 minut dziennie, zamiast wielkich porządków raz na tydzień czy dwa. Ta metoda sprawdza się bardzo dobrze i powoduje, że nie tracimy całego dnia na sprzątanie.

Sprzątamy efektywnie

Dobra organizacja pracy, regularne sprzątanie, a i tak chyba każdy z nas ma takie dni, kiedy plany się walą, w mieszkaniu bałagan, a za pół godziny mają pojawić się goście. Wszystkiego w tym czasie nie posprzątamy, ale są sposoby na zaprowadzenie wizualnego porządku w krótkim czasie. Zostawiamy wycieranie kurzy czy mycie toalety i zajmujemy się tym, co szybko przyniesie zadowalający efekt. Już samo zebranie wszystkich przedmiotów, które nie są na swoim miejscu, zaprowadzi względny porządek. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu odnieśmy je na miejsce, jeśli nie, zbierzmy do kosza lub torby. Teraz wystarczy przetrzeć blaty w kuchni, umywalkę w łazience i odkurzyć podłogę. Jak na 15 minut sprzątania efekt będzie naprawdę niezły.

Dobrym nawykiem jest przydzielenie stałych obowiązków wszystkim członkom rodziny. Wtedy każdy wie, czym się zajmuje i nie tracimy czasu na ustalanie kto i co ma sprzątać bo każdy jest włączony w sprzątanie. A jeśli raz na jakiś czas w Waszym domu potrzebne są duże i dokładne porządki, zapraszamy do kontaktu.